شیــــل

نگاهی به دنیای سیاست، فرهنگ و ادبیات

۴ مطلب در آبان ۱۳۹۵ ثبت شده است

قتل در نیمه شب

همه‌جا از بازگشتِ قاتلِ زنجیره‌ای به شهر حرف می‌زدند. کالبدشکافیِ جنازه‌ها مشخص کرده بود که تمامیِ قتل‌ها بین 11 الی 12 شب رخ داده. سکوتی وَهم انگیز، شهر را دربرگرفته بود. پیرزن با دستی لرزان برای خود قهوه‌ای ریخت، عکسِ همسرش را در دست داشت، تیک‌تاکِ ساعت پاندولی به سمت نیمه‌شب شروع به نواختن کرد، دوازدهمین نواختش را که به صدا درآورد، پیرزن مکثی کرد، نفسی به آسودگی کشید و قهوه‌اش را نوشید.

هنوز فنجان قهوه در دستش بود که صدای آرامِ قدم‌های سایه‌ای مبهم، از پشتِ سر به گوش رسید.

.....................

«قتل در نیمه‌شب»، حسن علیزاده، نوشته‌شده در سوم آذرماه 1394

 • ۰ پسنديدم
 • ۰ نظر
  • يكشنبه ۳۰ آبان ۹۵

  بحران سوریه و مسأله‌ای به نام عفو عمومی

  چندی پیش در خبرها داشتیم که بشار اسد رئیس جمهور دولتِ قانونی سوریه اعلام داشته چنانچه هر کس در حلب که سلاح به دست دارد خودش را تسلیم کرده  و سلاحش را تحویل دهد  یا هر کس که افرادی را ربوده آن ها را آزاد کند، عفو خواهد شد. معمولا عفو در رابطه با نقض های صورت گرفته حقوق بشر و بشردوستانه در مخاصمات مسلحانه (اعم از بین المللی یا غیر بین المللی) مطرح می شوند، در نوشتار پیش رو، نخست به نوع مخاصمه مسلحانه در سوریه پرداخته و سپس اعلام و اجرای عفو از سوی دولت بشار اسد را با توجه به موضِع حقوق بین الملل و منافع (مصالح) سیاسی دولت ها و جامعه بین المللی، بررسی می کنیم.

   

 • ۰ پسنديدم
 • ۰ نظر
  • يكشنبه ۳۰ آبان ۹۵

  ترکیه و اما و اگرهای برپایی دوباره مجازات اعدام

  آیا ترکیه می تواند به سادگی مجازات اعدام را احیا کند؟ مسیر عملیاتی کردن بازگرداندن مجازات اعدام به محاکم قضایی ترکیه چگونه است؟

  پس از شکست کودتای 15 جولای، دولت ترکیه وضعیت اضطراری اعلام کرد و پس‌ از آن در 21 جولای به شورای اروپا اطلاع داد که «ممکن است» از کنوانسیون اروپایی حقوق بشر (ECHR) کناره‌گیری کند. منظور از کنوانسیون اروپایی حقوق بشر که گاهی از آن به‌ اختصار با نام کنوانسیون اروپایی نیز یاد می‌شود، در واقع «کنوانسیون اروپایی حمایت از حقوق بشر و آزادی ‌های اساسی» است. کنوانسیون مذکور از جمله اسنادِ تدوین ‌شده توسط شورای اروپا است. این سند در سال 1949 با هدفِ ارتقای فرهنگ، حیات سیاسی و اجتماعی و نیز ترویج و توسعه ‌ی حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون در اروپا تدوین شد. هدف اولیه از تدوین این کنوانسیون حمایت از حقوق مدنی و سیاسی در مقابل حقوق اقتصادی اجتماعی و فرهنگی بود، اما چنین امری در نظرات دادگاه اروپایی حقوق بشر مورد تفکیک و جدایی قرار نگرفت.

 • ۰ پسنديدم
 • ۰ نظر
  • يكشنبه ۳۰ آبان ۹۵

  هنوز زندگی

  اندکی جابجا شد تا نورِ چراغِ پارک به کاغدِ کهنه‌ای که بارها و بارها خوانده و تا شده، رمقی تازه دهد، کلمه‌به‌کلمه‌اش را از بَر بود، پتوی نرمی که امروز از دیوار مهربانی آن سوی خیابان نصیبش شده بود را به دورِ خود پیچید، انحنای نیمکتِ سنگی و سردِ پارک با دردِ کمرِ پیرمرد آشنا بود، کاغذِ لرزان را میان دو دست نگه داشت «پدر، متأسفم، دیشب باز با فرهاد سرِ زندگیت اینجا با ما و بچه‌ها دعوا شد، می‌گفت باید فکرِ آینده و زندگی خودمون باشیم، فکر تربیت بچه‌ها، تو هیچ‌وقت از اعتیاد پاک نمیشی پدر، لطفن وقتی برگشتیم خونه، نباش ...» با مداد ویرگولی جلوی کلمه‌ی «برگشتیم» نوشت و ویرگولِ بعدی را خط زد، کاغذ را برگرداند و با همان دستِ لرزان و کرخت شده از سرما نوشت: «شصت و سه روزِ پاک، هنوز زندگی»

  ...

  «هنوز زندگی»، حسن علیزاده، نوشته شده در 5 دی 1394

 • ۰ پسنديدم
 • ۰ نظر
  • يكشنبه ۳۰ آبان ۹۵